top of page

Siyah Tarihi Ayı ve Tarih Yazan Kadınlar


Afrika kökenli Amerikalıların tarihi olmadan bir Amerikan tarihi ve kültüründen söz edilemez.

Her Şubat ayında ABD, ulusunun şekillenmesinde rolü büyük olan Afrikalı Amerikalıların ulusa ve kültürlerine katkılarını ve fedakarlıklarını onurlandırmak için “Black History Month”u kutluyor.


Tarihinin silinmez bir parçası olan, zengin kültürel mirası, yaşadığı acıları ve özgürlük mücadeleleri ile Afro-Amerikalıları saygıyla anıyoruz.


Tarihe yön vermiş aktivist kadınları ve günümüzün mücadele alanlarındaki Afro-Amerikalı kadınları sizin için derledik ki, her birini ismi ve başarısıyla anarak onurlandıralım.


Keyifli Okumalar…
AYRIMCI YASALARI, POLİS BARİKATINI, YOKSULLUĞU, CAM TAVANLARI DELİP GEÇEN ÖNCÜ SİYAH KADINLAR:


- Mary McLeod Bethune, politik aktivist, küçük ‘siyahi’ çocukların başarılı olmasının zor olduğunu biliyordu. Daytona Kız Eğitim ve Endüstri Enstitüsü'nü kurdu.


-Claudette Colvin, Rosa Parks gibi koltuğundan kalkmayı reddeden ilk aktivistlerden ve yasalara meydan okuduğunda henüz sadece 15 yaşındaydı.-Madam C.J. Walker, kendi kendini yetiştirmiş ilk Amerikalı kadın milyonerlerden biri olarak kabul ediliyor. Siyah kadınları düşünerek saç bakımı çözümleri ve ilaçları yarattı ve kapı kapı dolaşarak sattı.


-Lyda D. Newman, 1898'de ilk sentetik saç fırçası olan buluşu için bir patent aldı. Buluşundan önce fırçalar, yaban domuzu gibi hayvan kılı kullanıyordu. Buluşu, uzun bukleleri fırçalamayı daha hijyenik bir süreç haline getirdi.


-Ruby Bridges’in aktivizmi henüz altı yaşında başladı. 1960 yılında, Güney'de tamamen beyaz bir ilkokula ırksal olarak entegre olan ilk ‘siyah’ çocuktu.


- Fannie Lou Hamer, Mississippi'den Afrikalı Amerikalıların oy kullanma hakkı için savaştı; Güney'de ırk ayrımcılığına ve seçmenlerin şiddetle bastırılmasına karşı mücadele etti. Aynı zamanda Mississippi Özgürlük Demokrat Partisi'nin kurucularından biriydi.
- Marsha P. Johnson, New York'un LGBTQ topluluğu tarafından polis vahşetine karşı 1969'da yapılan bir ayaklanma olan Stonewall Inn isyanlarına katılımıyla tanınan Siyah bir trans kadın ve aktivistti.


İlk tuğlayı kimin attığının gerçek kimliği hala tartışmalı, ancak bazıları Johnson'ı bunu yapan kişi olarak görüyor.- Audre Lorde, lezbiyen, siyah, kadın şair. Lorde'un kimliği, kadınların, Siyahların ve LGBTQ topluluğunun mücadeleleri hakkındaki konuşmalarını ve yazılarını şekillendirdi.

- Shirley Chisholm, Chisholm, 1968'de Kongre'ye seçilen ilk Siyah kadın olarak tarihe geçti. Erken yaş eğitimi ve çocuk refahı politikalarını savundu.


- Mae Jemison, 1992'de uzay mekiği Endeavour ile uzaya uçan ilk Siyah kadın oldu. Aynı zamanda 1987'de astronot eğitim programına kabul edilen ilk Siyah kadındı.


- Octavia Butler, ödüllü yazar. Genius grant (dahi hibe olarak da bilinen) MacArthur bursunu kazanan ilk bilim kurgu yazarıydı. Trump'tan neredeyse 20 yıl önce Reagan'ın 1980 kampanya mesajından yola çıkarak "Amerika'yı Yeniden Büyük Yapalım" sloganını distopik romanında kullanmıştı.


- Ella Baker, siyah kadınlar için kadın haklarını ve yoksul insanlar için ekonomik adaleti destekleyen kuruluşlarla çalıştı. 1940'ta Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği'nin (NAACP) saha sekreteri oldu.