top of page

Çığır Açanlar: 2021’de Dünyayı Değiştiren 50 Kadın

* Worth.com’un 8 Şubat 2021 tarihli haberinden çevrilmiştir.Kadınları ve azınlıkları orantısız bir şekilde etkileyen bir pandemiye katlanmasına rağmen, birçok kadın geçtiğimiz yılı, gerçekten etki yaratan adımlar atmak ve herkesin yararına daha adil bir toplum inşa etme yolunda ilerlemeyi hızlandırmak için kullandı.


Geçen kolay bir yıl değildi. COVID-19 pandemisinden George Floyd'un öldürülmesinin ardındaki ulusu kasıp kavuran sivil kargaşaya kadar 2020; ırksal adalet, cinsiyet eşitliği, sağlık hizmetlerine erişim, gibi birçok köklü sorunu gündeme getiren bir hesaplaşma yılı oldu.

Bununla birlikte, kadınları ve azınlıkları orantısız bir şekilde etkileyen bir pandemiye katlanmasına rağmen, birçok kadın lider geçen yılı, etki yaratan gerçek adımlar atmak ve herkesin yararına daha adil bir toplum inşa etme yolunda ilerlemeyi hızlandırmak için kullandı.


Aslında, kadın liderler bu çalkantılı dönemde genel olarak başarılı da oldular ve kadınların liderliğindeki ülkelerin COVID-19 pandemisini erkek meslektaşlarından daha başarılı bir şekilde yönettiğini gösteren karşılaştırılabilir istatistikler var. Kamala Harris'in Amerika'nın ilk Siyahi ve ilk kadın başkan yardımcısı olarak tarihi seçilmesi, tarihsel olarak erkekleri ABD siyasetinin en üst seviyelerinde yerleşik tutan engelleri yıktı.


Nasdaq CEO'su Adena Friedman, Nasdaq listesinde yer alan şirketlerin yönetim kurullarında kadınların ve yetersiz hizmet alan azınlıkların temsilini artırmaya yönelik bir plan açıkladı. Jane Fraser, Citigroup'un yeni CEO'su seçildi ve bu seçim onu büyük bir ABD bankasını yöneten ilk kadın yaptı. Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı.


Aşağıda, zamanımızın en etkili 50'den fazla kadın liderini bulacaksınız. Her kadın lider bu listeye seçildi çünkü 2020'de arkalarına yaslanıp harekete geçtiler. Çalışmaları, ilerlemeyi hızlandırmak ve bizi eşit ve adil bir dünyaya yaklaştırmak için önemliydi. Engelleri yıktılar, endüstrilerini değiştirdiler ve kararlılıkları nedeniyle bütün toplum için fark yaratıyorlar.

www.worth.com Published on February 8, 20212021’DE ÇIĞIR AÇAN 10 KADIN VE HİKAYELERİ


1- Cephedeki Kadınlar / Pandemide Sağlık Çalışanları


COVID tüm dünyayı kasıp kavururken, hep birlikte bize ve sevdiklerimize bakmak için ön saflarda görev alan sağlık çalışanlarına baktığımızda: ABD'de hemşirelerin yüzde 91'i kadın, sadece yüzde 9'u erkek. Buna rağmen, erkek hemşireler hala kadın hemşirelerden daha fazla kazanıyor.


Kadınlar bir erkeğin hemşirelikten kazandığı her dolar için 91 sent kazanıyor. Bu salgın sırasında ön saflarda yer alan ve hala ayakta duran tüm kadınlara teşekkür ediyoruz. Şimdi hemşirelik ve diğer tüm sektörlerdeki cinsiyetler arası ücret farkını kapatmak için çalışarak size hakkınızı vermeye yardımcı olmak bizlere düşüyor.


2- Lauren Gardner – Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi Yardımcı Direktörü


COVID-19 salgını geçen yıl dünyaya yayıldığında herkesi çok etkiledi. Neyse ki Gardner gibi insanlar yardım etmek için hemen harekete geçti. TIME tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak gösterilen Johns Hopkins Üniversitesi'nde doçent ve Johns Hopkins Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi'nin eş direktörü Gardner, ücretsiz bir COVID-19 panelinin oluşturulmasına öncülük etti.


Pandemi verilerini izleyen ve COVID için güvenilir ve merkezi epidemiyolojik verilerin en iyi kaynağı haline gelen bir web sitesi... Daha da etkileyici olanı, o ve yüksek lisans öğrencilerinden biri, 22 Ocak 2020'de bu siteyi piyasaya sürerek kitlesini bir gecede inşa etti.


Fast Company'ye göre, Haziran ayı itibarıyla dünyanın en popüler sitelerinden biriydi.3- Sarah Gilbert - Aşı Bilimi Profesörü, Oxford Üniversitesi; ve Kurucu Ortak, VaccitechCOVID-19 pandemisi vurduğunda, bilim insanları ve araştırmacılar virüsü incelemek ve bir aşı geliştirmek için acele içindeydiler. Ve bu grubun başında İngiliz aşı uzmanı Sarah Gilbert vardı.


Grip ve yeni ortaya çıkan viral patojenlere karşı aşıların geliştirilmesinde uzmanlaşmış Oxford Üniversitesi'nde aşı bilimi profesörü olan Gilbert, AstraZeneca tarafından üretilen COVID-19 aşısını geliştirdi.
4- Mellody Hobson – Başkan ve Eş CEO, Ariel Investments Eş Başkanı ve CEO’su;

Starbucks ve Hobson Baş Yöneticisi


Hobson Çığır Açanlar listelerimize yabancı değil. AUM'da 12,8 milyar dolar ile en büyük Afro-Amerikan yatırım şirketi olan Ariel Investments'ın eş CEO'su olmak için 2020 listesine seçilmişti. 2005 yılından bu yana yönetim kurulunda yer aldığı Starbucks'ın başkanlığına seçildikten sonra 2021'de tekrar listemize girdi.


Bu başarı başlı başına heyecan verici ama daha da anıtsal bir başarı: Bir S&P 500 şirketine başkanlık eden ilk Siyahi kadın yönetici oldu. 2015'te Hobson hakkında Vanity Fair’e konuşan Facebook'un COO'su Sheryl Sandberg şuna vurgu yaptı: "Hobson, özür dilemeyen bir siyahi ve özür dilemeden bir kadın olmak istedi."5- Sanna Marin – Finlandiya Başbakanı


2019'da Marin, Finlandiya'nın en genç başbakanı ve sadece 34 yaşında dünyanın en genç hükümetini temsil etme yolundayken manşetlere çıktı. Finlandiya'da şu anda kadınların beş partiye de başkanlık ettiği bir koalisyon hükümeti var.


Görevdeki ilk yılında, yeni Finlandiya hükümeti COVID ile uğraşmak zorunda kaldı. Bununla birlikte Finlandiya, Marin'in liderliği aracılığıyla tüm Avrupa'daki en düşük enfeksiyon oranlarından bazılarıyla sonuçlanan pandemiye ne kadar hızlı ve akıllıca yanıt verdiği konusunda örnek teşkil etti.


6- Ashley Etienne ve Kamala Harris


2020'nin çığır açan tek bir kadınını seçmek zorunda olsaydık, bu onur Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e ait olurdu. Beyaz Saray'a seçilen ilk siyahi kadın olarak tarihe geçmekle kalmadı, aynı zamanda Başkan Joe Biden ile birlikte, tamamı kadınlardan oluşan bir iletişim ekibi atayarak cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme kaydetmeye başladı.


Ve Harris'in ekibinin başında kim mi var? Ashley Etienne.


Daha önce Meclis Sözcüsü görevi için İletişim Direktörü pozisyonunu üstlenen ilk kadın ve beyaz olmayan kişi olarak görev yapan Etienne, Harris'in iletişim direktörü rolü için de aday gösterildi. Etienne, geçen Mart ayında Worth'a;


“Kadınlar ne yazık ki farklı bir standartta tutuluyor. Bu sadece bireye dair değil, aynı zamanda kadınlar, siyaset ve neler yapabileceğimize dair daha geniş söylemler için de adil değil” dedi.


“ Nancy Pelosi ile çalışırken farkında vardığım şu oldu, hepimizin kadın olarak benimsememiz gereken şeyler: kendinizi nasıl savunduğunuz, kendi anlatınıza nasıl sahip çıktığınız ve buna ek olarak, en çok öğrendiğim şey de şu oldu: Sen yapmazsan, başka kimse yapmayacak."


7- Nicole Shanahan – Uzun Ömürlü Kadın Üreme ve Eşitliği Merkezi Kurucu, Bağışçı ve Birincil Teşvikçisi

2018'de Nicole Shanahan, Sergey Brin Aile Vakfı'ndan aldığı pay ile; Yaşlanma Merkezi Araştırmasında bulunan Buck Enstitüsü, Uzun Ömürlü Kadın Üreme ve Eşitliği Enstitüsü’nü başlattı.


Patent yönetimi ve değerleme şirketi ClearAccessIP'in kurucusu Shanahan, yaşlanmanın etkilediği ilk alanlardan birinin üreme sağlığı olduğunu öğrendiğinde, insanların daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmak için fikri mülkiyetten yararlanmanın yollarını arıyordu; çünkü kadınların yüzde 10'u 35 yaşına geldiklerinde kısır olarak kabul ediliyor ve kadınların üreme ömrünü uzatmak için çok az araştırma grubu çalışmaktaydı.


The Chronicle of Philanthropy'de yayınlanan bir makaleye göre Shanahan, "kadınların ileriki yaşlarda hamile kalmasına yardımcı olan, ceza adalet sistemini elden geçirmeyi amaçlayan ve iklim değişikliğinin etkilerini ele alan programlara" 100 milyon dolar bağışlama sözü verdi.


8- Greta Thunberg – Çevre Aktivisti


Henüz 18 yaşındayken Greta Thunberg, etkileyici bir başarı listesine sahipti. İsveçli aktivist, ayrıca Vizyona giren I Am Greta adlı belgesel filminde iklim değişikliği konusuna dikkat çekmek için de büyük çaba sarf etti.


15 yaşındayken iklim için okul grevine başladı ve sonunda hızla tanınması onu uluslararası bir figür haline getirdi. Halihazırda oldukça etki yapmış olmasına rağmen, görevi henüz bitmiş değil. 2020 Aralık ayında Instagram'da “2020 bir uyanış ve gerçekten cesur bir değişim yılı olabilir” diye yazdı. "Ve hepimiz yaşayan gezegen için bitmeyen bu savaşa devam edelim."


9- Opal Tometi - İnsan Hakları Aktivisti ve Black Lives Matter Kurucu Ortağı


Tometi bir insan hakları aktivisti ve yazarı. En çok 2013'te bir hareket haline gelen Black Lives Matter'ın (BLM) kurucularından biri olarak bilinir. Tometi ilk olarak memleketi Phoenix, Ariz'de bir topluluk organizatörü olarak göreve başladı.


Her zaman insan haklarını savundu. BLM'yi başlatmadan önce Tometi, beyaz olmayan insanlar için sosyal ve ekonomik adalete odaklanan, ırksal ve göçmen bir kuruluş olan Black Alliance for Just Immigration'da (BAJI) yönetici direktör olarak görev yaptı.


10- Jen Wong - COO, Reddit

2018'den beri Reddit'in COO'su (genel müdürün altındaki en yetkili operasyon yöneticisi) olan Wong, şirkette birkaç farklı şapka takıyor.


Gelir, operasyonlar, tüketici ve ürün pazarlaması, finans, uzmanlık ve büyümeden sorumlu. Reddit'in başarısı, Wong'un sıkı çalışmasının bir kanıtı olarak görülebilir.


Reddit'in 2021 yılında 262 milyon dolarlık reklam gelirine ulaşması bekleniyor, bu da 2019'un gelirinin iki katından fazla. Reddit için çalışmanın yanı sıra Wong, Discover ve Marfeel'in yönetim kurulu üyeliğini üstleniyor.
bottom of page