Bir Gün Sadece, Objektiflerin Özgürlüğü Yakaladığı Kareleri Paylaşacağız

Fotoğrafçılık büyük bir icat, tutkulu bir iş/hobi ve sanat olmasının yanı sıra, görsel tarih kaydı için de vazgeçilmez bir araç. Yıllar boyu savaşın, zulmün ne denli acımasız olduğunu dünya halkları olarak öğrenmemizde haberciler, foto muhabirler ve savaş fotoğrafçılarının emeği büyük.Günümüzde de Etiyopya’da çatışmalar sürerken çok sayıda kadının cinsel şiddete maruz bırakıldığı; Afganistan’ın 20 sene sonra yönetimin yeniden gerici Taliban’a geçtiği gibi haberleri kadın, çocuk ve azınlar adına büyük bir endişe içinde hem sosyal medya paylaşımlarından hem de sahadan, gerçeği duyurmaya çalışan foto-muhabirler sayesinde takip edebiliyoruz.


Biz de 2021 Dünya Fotoğrafçılık Günü’nde, zorlu şartlarda görev yapan tüm fotoğrafçıların ve objektiflerine yansıyan zulme uğramış dünyanın tüm kadın ve çocukların anısına saygıyla, tarihten ve günümüzden bazı fotoğrafçıların hikayelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ekonomik şiddetin sonlandığı, zulmün ve yıkımın önüne geçildiği bir gelecek hayaliyle umarız ki bir gün sadece objektiflerin “özgürlüğü” yakaladığı kareleri paylaşacağız.1- SEMİHA ES


“Savaşta yaşadıklarım ve gördüklerim, özelikle insani açıdan çok derinden etkiledi beni. Siyasilerin çıkar çatışmaları arasındaki o savaşta, sivillerin düştüğü durumu ve zulmü görmek çok zor ve acı bir tecrübeydi benim için. Yarım yüzyıl fotoğraf makinesini elimden hiç düşürmedim.”


“1912 doğumlu Semiha Es, 1950 Kasım’ında Kore Savaşı’na katılan Türk Tugayı’nın arkasından Hürriyet Gazetesi savaşın görüntülenmesi için eşiyle cephede görevlendirildi. Kore’ye gittiler.


Savaş sırasında cepheden geçtiği fotoğraflar hemen her gün Hürriyet Gazetesi’nin ilk sayfasında basıldı.


Uzakdoğu ve Afrika’ya ilk bu yıllarda gitti. Bu seyahatlerde çektiği yerlilerin fotoğrafları büyük ses getirdi. Eşi Hikmet Feridun Es gazetede röportajları yayımlandığında, kendi adının altında küçük puntolarla “Fotoğraflar: Semiha Es” bazen yazsa bazen yazmasa da, Semiha Es kadın fotoğrafçılara katkılarından dolayı her zaman ilk kadın savaş foto muhabiri olarak anılacak.


https://kontrastdergi.com/deniz-korasli-ilk-turk-kadin-savas-fotografcisi-semiha-es-46-sayi/2- GERDA TAROSavaş alanında ölen ilk kadın savaş muhabiri Gerda Taro, özellikle sahadaki kadın savaşçılar üzerine de çalışıyordu. Faşist Franco yöneminde Cumhuriyetçi isyancıları fotoğraflamak için ateş hattına giren ikiliden biriydi: 1937'de, 27 yaşında İspanya'da öldüğünde hala sevgilisi Magnum Photos Kurucusu Robert Capa ile İspanya İç Savaşı'nın tüm ayrıntılarını fotoğraflıyorlardı…


Kaynak:

Pınar Tarcan, biamag, 2019 https://m.bianet.org/bianet/sanat/212146-fotografin-jeanne-d-arc-i-gerda-taro


https://www.icp.org/browse/archive/constituents/gerda-taro?all/all/all/all/0


3- CAROLYN COLECarolyn Cole, birçok ödül kazanmış, Los Angeles Times için çalışan bir fotoğrafçı. Irak, Kosova, Afganistan, Haiti ve Liberya'daki iç çatışmaları ele alan muhabir ilk defa, polisle çıkan bir çatışmadan sonra vurulan, ölmekte olan banka soyguncusu Emil Mătăsăreanu'nun fotoğraflarıyla dikkat çekti.