top of page

İş Yerinde Takımdaki Tek Kadın Siz Misiniz?

Çoğunlukla Erkeklerin Olduğu Bir Çalışma Ortamında Nasıl Yükselirsiniz?

Ester Mbomio Lagar’ın Womenontopp’da yayınlanan yazısından aslına uygun çeviren: Büşra Arabacı Elmas


Geleceğin kadın iş gücü nesilleri için sınırları aşmanın zorlukları kabul edilebilir ama açıktır, ancak her şeyden önce çoğunlukla erkeklerin çalışma ortamları tarafından bu işgal edilir. Kadınların mevcut küresel iş gücüne katılım oranı %49'a yakın. Erkeklerde ise bu oran %75. Bu, 26 puanlık bir fark demek. (Uluslararası Çalışma Örgütü, 2018).


Kadınların çalışma özgürlüğünün güvence altına alınması hala başlı başına önemli bir amaç... Bir kadın olarak liderlikte yer almayı başaran veya bunu yapmayı planlayan kadınlardan biriyseniz, bu 4 mantıklı ipucunu aklınızda tutmak, çoğunlukla erkeklerin olduğu bir çalışma ortamında kendinize güven duymanıza yardımcı olacaktır.


• İÇİNİZDEN GELENEKSEL CİNSİYET ROLÜ İNANÇLARINI ÇIKARIN


Erkeklerin ve kadınların tipik olarak nasıl davrandıkları veya davranmaları gerektiği konusundaki geleneksel toplumsal cinsiyet inançları, zamanla doğal olarak daha az hakim hale geldi.


Aile ve iş rolleriyle ilgili geleneksel cinsiyet rolü inançlarını benimseyen kadınların, kariyerleri için belirgin sonuçlar doğuracak olan aile sorumluluklarına odaklanmaları daha olası. Günümüz kadını, her şeye organizasyon ve özveri ile sahip olabilmek için gerekli araçlarla donatılmış durumda.


Zaman aralığını unutun ve kişisel ve profesyonel hayallerinizi uyum içinde gerçekleştirmek için iç güdünüzü takip edin. Eski eşitsiz bir toplumun dayattığı geleneksel rolden daha fazlasını sunabileceğinizi unutmayın.


• SESİNİZİ DUYURUN


Bir liderlik tutumu ve kişiliği geliştirmek önemlidir. Kendinizi başkalarına yansıtma şekliniz, güvenliği, tam karar verme kapasitesini ve sorumluluğu yaymak için içeriden dikkatli bir şekilde çalışılmalı.


Sesiniz iş arkadaşlarınız kadar geçerli, mutlaka dikkate alın ve gerektiğinde ikna etmekten çekinmeyin. İster sözlü, ister e-posta veya telefon yoluyla iletişim kurmayı seçin, kısa, net ve doğru olmak mesajınızın doğru şekilde alınmasına yardımcı olacaktır. Argümanlarınızı nasıl savunacağınızı ve kriterlerinize nasıl güveneceğinizi bilmek, ekibinize katma değer katacaktır.


• ERKEK MESLEKTAŞLARINIZLA DİYALOG OLUŞTURUN


Erkek meslektaşlarınızla diyaloglar oluşturmak için konumunuzdan yararlanın. Onlara çalışmanızı ve karma cinsiyetli ekip çalışmasının etkili bir şekilde çalıştığını örnek olarak gösterin.


Bu, şirketiniz ve onun çalışma felsefesi üzerinde, ayrıca gelecek nesillerin vizyonlarında da olumlu bir etki yaratacaktır. Çeşitli durumlarda kadınların rollerine ilişkin köklü düşünceleri yeniden yönlendirmeniz gerekebileceğini unutmayın.


Kolayca kızmak yerine, kadınların liderlik rolünü normalleştirmenin ve doğallaştırmanın hepimiz için olumlu olacağına dair anlamlı nedenler ve gerçekler verme şansını kullanın.


• ARKANIZDAN GELEN BAŞKA BİR KADINA KAPIYI AÇIN


Alanınızda başarılı olduysanız, arkanızdaki başka bir kadına da bunu yapması için yardım edin. Referansları yüksek bir kariyer kadınına fırsat açmak veya yeni bir kadın yetiştirmek her zaman elimizdedir.


Farklı yollar ve fırsatlar aracılığıyla birbirimizi desteklemek, geleceğin önündeki engelleri aşmak asıl gerekli olandır.

bottom of page