top of page

Finans Sektörü Kariyerlerinde İlerlemek İçin Kadınlara 7 İpucu

“Kadınların matematikle arası zayıftır.”


Finans sektördeki bunun gibi ön yargılar, eğitim eksikliği ve kadınlara sunulan daha az fırsat, finans sektöründe cinsiyet eşitliğinin önündeki engellerden bazıları.


Ancak kadınlar bu öyküyü her gün değiştiriyor.

İşte womenontopp.com’dan kariyer ve girişimcilik hedeflerinize yaklaşmak ve finans sektöründe liderlik için 7 öneri! Awen for Us eşitlik gönüllüsü Büşra Elmas çevirdi.


Keyifli okumalar!

Büyürken, pek çok kadının finans alanında kariyer yapmak konusunda cesaretleri kırılıyor. “Kızlar matematikte zayıftır” gibi klişeler, erken yaşta sosyal koşullanmada büyük rol oynuyor. Ancak erkeklerin egemen olduğu finansal hizmetler endüstrisinde son 10 yılda işler değişti.

Catalyst'in araştırmasına göre, kadın profesyoneller Amerika Birleşik Devletleri'ndeki finans sektörünün %54,3'ünü oluşturuyor, oysaki sadece %26'sı yürütme komitelerinde görev yapıyor.


Sektördeki önyargılar, eğitim eksikliği ve daha az fırsat, finans sektöründe cinsiyet eşitliğinin önündeki engellerden bazıları. Ancak doğru kaynaklara erişim ve net bir eylem planı ile kadınlar bu öyküyü her gün değiştiriyor. İşte kariyer ve girişimcilik hedeflerinize yaklaşmak için 7 adım:


1. Sektörü anlayın


Sektör çeşitlidir ancak ticari ve yatırım bankaları, sigorta şirketleri, aracı kurumlar, varlık yönetimi planlama firmaları ve mali müşavirlik firmaları gibi birçok hizmet sağlayıcıya ayrılabilir. Bu hizmet sağlayıcılar birçok özel kurumu ve bireysel tüketiciyi destekler ve herhangi bir ekonominin başarısında kilit rol oynar. Birkaçını saymak gerekirse, muhasebeci ve denetçi, mali yönetici, mali analist ve kişisel mali danışman olarak çok çeşitli kariyer yollarını keşfedebilirsiniz.


2. Hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtin


Hedeflerinizi anlamak, hayalinizdeki işe giden yolu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Zenginler için daha fazla servet yaratılmasına yardımcı olmak isteyebilirsiniz. Bundan farklı olarak, kariyerini sıradan insanların güvenli ve emniyetli bir yaşam inşa etmeleri için destek olmaya adayan ünlü Suze Orman'ın ayak izlerini takip etmek isteyebilirsiniz.


Girişimcilik günümüzde birçok kadının da hedefi. Bir fintech (finansal teknoloji) işi, kişisel finans danışmanlığı veya kendi muhasebe uygulamanızı başlatabilirsiniz. Ortaya çıkan bir diğer hedef, tüketilebilir eğitim programları sunarak finansal okuryazarlık oluşturmaktır. Bu, finans sektöründeki birçok kadının oynadığı büyüyen bir roldür.


3. Becerilerinizi geliştirin


Finans, tercih ettiğiniz iş rolünde güvenilirlik ve güven oluşturmak için bir dereceye kadar eğitim gerektiren bir meslektir. Örneğin, bir muhasebeci olmak istiyorsanız, bir lisans muhasebe derecesi almanız gerekecektir. Bir yatırım bankacısı olmak istiyorsanız, yatırım bankacılığı alanında MBA yapmak sizi hedefinize yaklaştırabilir.


Yeminli Mali Analist, Yeminli Alternatif Yatırım Analisti, Yeminli Mali Müşavir, Mali Risk Yöneticisi ve Mali Modelleme ve Değerleme Analisti gibi ek sertifikalar, öz sermayenizi daha da artırmanıza ve becerilerinizi ve bilgi tabanınızı büyütmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, daha fazla kadının varlık yönetimi sektörüne girmesini sağlayan “Yatırım Yapan Kızlar” gibi platformları da keşfedebilirsiniz.


4. Bir akıl hocası bulun


Rehberliğin kadınların başarı yolculuklarında etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Bu günlerde, birçok kadın daha genç kadınlara veya her yaştan adaya rehber olarak hizmet etmeye açık. İhtiyacınız olan rehberliğe ulaşmak, bağlantı kurmak ve aramak için bu uygulamadan yararlanın.


Kariyer yolculuğunuzun farklı yönlerinde size destek olacak birçok mentörünüz olabilir. Örneğin, mentörlük, liderlikle ilgili önemli parçalara erişmenin ve üst yöneticilikte (C-suite) geleceğinizi planlamanın harika bir yoludur!


5. Eşit ücret için ayağa kalkın


Eşit olmayan ücret, finans sektöründe cinsiyet eşitliğini engelleyen önemli bir engeldir.


ADP Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapor, cinsiyetler arasındaki ücret farkının ikinci olarak en yüksek finans sektöründe olduğunu gösteriyor. Birçok kuruluş ücret farkını kapatmayı amaçlarken, hak ettiğinizden daha az ödeme alma şansınız var. Eşit ücret için müzakereler, sizi doğru maaş skalasında başlatır ve kariyer basamaklarında yükselirken kazancınızı artırmanıza olanak tanır.


6. Finans sektöründeki diğer kadınlarla iletişim kurun


Bugün finansta kadın olmanın en iyi yanı, asla yalnız olmamanız! Son 10 yılda, birkaç profesyonel ağ ortaya çıktı. Bu ağlara katılarak bağlantılara, kariyer tavsiyelerine, kaynaklara ve ağ oluşturma fırsatlarına erişebilirsiniz. Ayrıca hem başarılarınız hem de başarısızlıklarınız sırasında sizi neşelendirecek büyük bir kadın grubunuz olur!


7. Kişisel markalaşmaya yatırım yapın


Çevrimiçi kimliğinizi ve kişisel markanızı büyütmek için sosyal medyadan yararlanmak, kariyerinize büyük bir yatırımdır. Finans, sürekli gelişen yasaları, kuralları ve dinamikleri olan dinamik bir alandır. Düzenli olarak görüşlerinizi paylaşmak, uzmanlığı paylaşmak ve çeşitli forumlarda konuşmak, görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur.


Bir girişimciyseniz, potansiyel işe alım görevlileri, müşteriler ve çalışanlarla da ağ kurabilirsiniz. Bilgileriniz, referanslarınız ve bloglarınızla kendi bağımsız web sitenizin sahibi olmak, güveni ve güvenilirliği daha da sağlamlaştırmanıza yardımcı olacaktır.


Ve son olarak: korkusuz olun!


Yeni bir yolculuğa ilk adımı atmak her zaman zordur. Ancak finansal hizmet sektörü kadınlar için kazançlı bir sektördür. Yüksek komisyonlar, hızlı büyüme fırsatları ve ödüllendirici zorluklar sunar.


2020'de Fortune 500 şirketler listesinde toplam kadın Finans Direktörü (CFO) sayısı 90'a yükseldi. Daha fazla kadın rehberlik ve fırsatlara erişim kazandıkça bu sayı daha da artacaktır. Kim bilir, belki bir gün onlardan biri de siz olabilirsiniz!


Kaynak:

bottom of page