top of page

'Kendinden başka kimse olmaya gerek duymayanlar'ın hikayesi...


Kadınlarla nasıl anlaşacağını bilmiyorsun, dünyanın yarısının kadınlardan oluştuğu düşünülünce bu büyük bir kusur!” der İngiliz edebiyatının ünlü ismi Virginia Woolf.


Ne şanslıyım ki kadınlarla nasıl anlaşacağını bilen kadınlar ve erkeklerin, hatta şöyle genelleyeyim, bunu bilen liderler ve lider adayları ile bir programa daha imza attık.


Liderlik konusunda sayısız tanım var. Prof. Dr. Acar Baltaş’ın tercih ettiği tanım ise ‘Liderlik etkilemektir’… Buna katılıyorum, zira programın tüm evrelerinde gösterdikleri yaklaşım beni etkileyen müthiş liderler tanıdım.


Acar Baltaş hocaya göre kadın liderlerin önünde iki engel var. Bunlardan birincisi hiç şüphesiz, büyük çoğunluğu erkekler tarafından oluşturulan bir jüri tarafından değerlendirilmek. Erkeklerin ön yargılarıyla mücadele etmek sorunun birinci boyutudur diyor Acar Hoca.


Jüri tarafından değerlendirilmek demişken, bu programda büyük emeği olan PWN Danışma Kurulu Üyesi Güldem Berkman’ı ayrıca tebrik etmek istiyorum. Fortune Türkiye’nin bu yıl 13’üncü kez yayınladığı Fortune Türkiye En Güçlü 50 Kadın Listesi’nde Güldem Berkman’ı görmek hepimiz adına çok gurur verici.


İkinci engel ise kadınların kendileriyle yapacakları mücadele ile ilgilidir diyor Acar Hoca ve ekliyor: "Birçok kadın yönetici zayıf olmadığın göstermek için ‘erkeklere özgü yönetim anlayışına özenerek, kendi güçlü özelliklerinden uzaklaşmaktır."


Tam da Prof. Dr. Acar Baltaş’ın dikkat çektiği bu engele karşı PWN İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi işbirliği, UN SDSN Türkiye ve Awen for Us’ın katkılarıyla hazırlanan Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler ikinci mezunlarını verdi.


8 Nisan 2023 Cumartesi Günü, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle; 25 şahane kadın, bitirme projelerinin sunumu ardından sertifikalarını aldılar.Kadın liderliğinin önündeki en büyük ön yargılardan biri olan Virginia Woolf’un ‘Kadınlar kadınlara karşı acımasızdırlar’ cümlesini boşa çıkaran, müthiş bir dayanışma ve beraber öğrenme yolculuğunu hayata geçiren BÜYEM Müdürü & UN SDSN Türkiye YK Üyesi Tamer Atabarut, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Satun Olsun, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Program Mentörü - Amgen Genel Müdürü Güldem Berkman, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve Veni Vita Health - Megatif Yönetici Ortağı Beril Koparal, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda UK - İrlanda Genel Müdürü Şeyda Atadan, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve TimePR Ajans Başkanı Sevda Solak, PWN İstanbul Program Danışma Kurulu Üyesi ve Johnson & Johnson MedTech EMEA CFO Demet Russ, PWN İstanbul Program Danışma Kurulu Üyesi ve AbbVie Genel Müdürü Mete Hüsemoğlu, PWN İstanbul üyeleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerine çok teşekkür ediyorum.Virginia ile başladık, yine Virginia ile bitirelim…


"Kendine Ait Bir Oda"da Virginia Woolf der ki, "Kendinden başka kimse olmaya gerek yok."


Liderlik için de kendinizden başka kimse olmanıza gerek olmayan siz şahane kadınlara…


İyi ki sizi tanıdım, yolunuz aydınlık olsun…

bottom of page