top of page

İşimiz Eşitlik: Benimle Oynar Mısın?

Awen for Us Kurucusu ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Danışmanı @dr.aylinlole Dişi Business Haziran sayısında soruyor:


Benimle oynar mısın?

Eşitsizlikler sadece kız çocuklarının ve kadınların meselesi değil, erkeklerin de sorunu. Eşitliğin neden evde başladığını söylüyoruz? Neden hepimizin sorunu? @sdg4kids’in @dunyaningelecegi “Dünyanın Geleceği” Oyunu’ndaki sorulardan birinde yöneltildiği gibi, “Kadın ve erkeğin birlikte eşit ve mutlu yaşamaları nasıl mümkün olabilir?”


Tüm eşitsizliklerin resimleri her yerde aynı… Eğer sadece bakmayı değil görmeyi de becerebilirsek tabii. Gelin sorulara birlikte cevap arayalım.


Yazının tamamına erişmek için @turkcell_dergilik ’ten @disi_business Haziran sayısını indirmeyi unutmayın!

"Taylan Korkmaz, 11 yaşında. Sadece resim yapmayı değil, karikatür çizmeyi de çok seviyor. Kendi yarattığı çizgi kahramanları var. Çocukken Marvel ve DC seviyordu, şimdi favorisi Kral Şakir.


Çamlıca Eyüpoğlu Ortaokulu’ndan öğretmeni Melike Yakarer’in danışmanlığında okulundan arkadaşları Nesibe İpek, Efe, Maya, İlayda Su, Ayşe Naz, Neris, Pelin, Emir Utku, Eda Ceylan, Deniz, Asya ve Ayşe Ege ile “Dünya ve Sorunları”nı ele aldığı çalışma İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bianeli kapsamında Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sergilendi.


Taylan’ın arkadaşları, ‘Dünya ve Sorunları’nda küresel ısınma, ekonomi, sağlık, teknoloji bağımlılığı, dinsel baskı ve enerjiyi görüyor. Taylan’ın bu çalışmaya katkı verdiği bir şey var ki o da bu yazının konusu: Cinsiyet ayrımcılığı.


Doğruyu söylemek gerekirse, 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden bununla yüzleşmek, benim açımdan epey çarpıcı oldu. Zira, Taylan’a bu konuda ‘brief’ veren kimse olmadığı gibi, tamamen kendi ‘farkındalığı’ ile dünyanın ‘temel sorunlar’ı arasında gösterdiği, ‘cinsiyet ayrımcılığı’nı bugünün yetişkinleri, nedense sorun olarak görmekte ‘zorlanıyor.’


Oysa, eşitsizliğin resmi her yerde aynı… Eğer sadece bakmayı değil görmeyi de becerebilirseniz… Hele TÜİK istatistiklerine göz attığınızda…"


Yazının tamamını Turkcell Dergilik'ten @disi_business'ı indirerek okuyabilirsiniz.bottom of page